۱۲ مورد از خطاهای رایج وردپرس و راهنمای برطرف کردن آن

دسترسی سریع به موضوعات

هیچ چیز نمی‌تواند روز شما را مثل یک خطای غیرمنتظره در سایت خود خراب کند. خوشبختانه وردپرس مانند یک ماشین است که معمولا بدون دلیل، اخطارها را متوجه شما نمی‌کند. با این حال هنگامی که واقعا مشکلی پیش می‌آید، می‌تواند آزاردهنده باشد. به خصوص اگر نمی‌دانید چگونه آن را حل کنید. خطاهای رایج وردپرس جزو این مشکلات آزاردهنده هستند.
در حالی که بسیاری از ارورهای وردپرس در نگاه اول ترسناک به نظر می‌رسند. اما بیشتر مسائل وردپرس از مشکلات نسبتاً کوچکی ناشی می‌شوند که معمولا حل‌کردن آن‌ها آسان است. تا زمانی که بتوانید منبع مشکل را بفهمید، رفع مشکل وردپرس با انجام چند روش ساده امکان‌پذیر است.

برای کمک به شما، این مقاله نحوه تشخیص و حل 12 مورد از خطاهای رایج وردپرس را نشان خواهد ‌داد. بیایید شروع کنیم !

 مشکل Parse Error/Syntax Error

بیایید با یکی از آسان‌ترین خطاهای رایج وردپرس شروع کنیم. با اینکه بسیاری از خطاهایی که ما بررسی خواهیم کرد. به دلیل کم بودن اطلاعاتی که به شما می دهند، آزاردهنده هستند. اما « Parse Error» (یا « Syntax Error») حداقل به اندازه کافی مفید است تا دقیقا بگوید چه مشکلی وجود دارد.

Parse Error

این خطا زمانی رخ می‌دهد که در کد سایت شما مشکلی وجود داشته باشد، که این مشکل معمولا در فایل «functions.php» است. به جای بارگیری صفحه‌ی شما، یک پیام ساده ظاهر می‌شود که توضیح می‌دهد مشکل چیست و کجا رخ داده‌است.
برای رفع مشکل وردپرس. باید با استفاده از «SFTP» به فایل امن مشخص شده دسترسی پیدا کنید. ما برای رفع خطا از «FileZilla» استفاده می‌کنیم. زیرا که یک ابزار رایگان و منبع‌باز است. از اعتبار SFTP ارائه شده توسط میزبان وب خود مانند (سی‌پنل و دایرکت ادمین) استفاده. به بک اند سایت خود دسترسی پیدا کنید.
سپس، باید فایل مورد نظر را پیدا کنید. در مثالی که در بالا نشان داده شد. می‌توانید ببینید که مشکل در فایل functions.php برای قالب وردپرس سایت است. به همین ترتیب، ما به پوشه آن قالب را پیدا کنید. بر روی function.php راست کلیک کرده و View / Edit را انتخاب کنید.

function.php

اگر پیام Parse error را بررسی کنید. می‌بینید که این خطا حتی به شما می‌گوید مشکل در چه خطی وجود دارد. حالا فقط باید آن خط را پیدا کنیم و اقدام به رفع مشکل وردپرس کنیم. مثال ما یک مورد ساده از گم‌شدن پرانتز است، بنابراین به شکل زیر آن را درست ‌می‌کنیم.

edit function.php

فایل خود را ذخیره کنید و هنگامی که «FTP client» از شما سوال کرد که آیا می‌خواهید فایل موجود را در سرور جایگزین کنید. Yesرا انتخاب کنید. اکنون باید بتوانید سایت خود را بررسی کنید و ببینید که به حالت عادی برگشته است.

صفحه‌ سفید مرگ (WSoD) از خطاهای رایج وردپرس

صفحه‌ سفید مرگ (White Screen of Death) یکی از بدنام‌ترین خطاهای رایج وردپرس و یک خطای رمزنگاری در وردپرس است. این خطا به سادگی کل سایت شما را با یک صفحه سفید و خالی جایگزین می‌کند. و هیچ پیام خطا یا سرنخ دیگری باقی نمی‌گذارد.

خطای صفحه سفید وردپرس

این مشکل ممکن است به دلایل مختلفی رخ دهد.معمولا به این معنی است که سایت شما به درستی بارگیری نمی‌شود. به همین دلیل، روش‌های مختلفی برای عیب‌یابی آن وجود دارد.
در اینجا خلاصه‌ای از کارهایی که می‌توانید برای رفع خطای وردپرس این مشکل خاص انجام دهید وجود دارد.

افزونه‌های خود را غیرفعال کنید. محتمل‌ترین عامل مشکل WSoD افزونه (plugin) معیوب است، بنابراین سعی کنید همه‌ی آن‌ها را غیرفعال کنید و ببینید آیا با این کار مشکل برطرف می‌شود.

قالب خود را غیرفعال کنید. قالب شما نیز می‌تواند باعث این مسئله شود، بنابراین از SFTP استفاده کنید تا آن را با یکی از قالب‌های پیش‌فرض وردپرس جایگزین کنید.

حالت دیباگ وردپرس را فعال کنید.«WordPress debug mode» یک ویژگی مفید است که به شما امکان می‌دهد خطاها را مستقیما در هر صفحه‌ای که مشکل وجود دارد مشاهده کنید و به شما کمک می‌کند علت اصلی WSoD را مشخص کنید.

کش (Cache) خود را پاک کنید. با این راه ‌حل حتی اگر خطای WSoD برطرف شده‌باشد می‌توانید فایل‌های منسوخ شده را مشاهده کنید. بنابراین کش خود را پاک کنید و ببینید آیا با این کار مشکلی برطرف می‌شود.

حد حافظه خود را بالا ببرید. حافظه سایت شما ممکن است تمام شده‌باشد. با ویرایش فایل «php.ini» می‌توانید حداکثر حد حافظه خود را افزایش دهید.

برای انجام این کار :

  1. به پوشه اصلی وردپرس واقع در فایل منیجر هاست خود وارد شوید (Public_html).
  2. فایل php.ini را ویرایش کنید یا اگر این فایل وجود ندارد یه فایل با همین نام بسازید.
  3. در صورت وجود نداشتن عبارت memory_limit = 32M آن را اضافه کنید و عدد 32 را به 256 تغییر دهید.
  4. فایل را ذخیره کنید.

این روش‌ها بیشتر مشکلات مربوط به خطای WSoD را برطرف می‌کنند. با این حال اگر هنوز مشکلتان حل نشده باید برای راهنمایی بیشتر با تیم پشتیبانی ارائه‌ دهنده میزبان خود تماس بگیرید.

خطای Internal Server از خطاهای رایج وردپرس

خطای Internal Server مسئله دیگری است که مانند خطای قبل صفحه سایت را نشان نمی‌دهد و از خطاهای رایج وردپرس است.

internal server error

خوشبختانه این خطا علل کمتری نسبت به WSoD دارد. هنگامی که یک مشکل ناشناخته با سرور رخ دهد، این خطا ایجاد می‌شود و به طور کلی به علت یکی از موارد زیر ایجاد می‌شود:
1- در فایل «.htaccess» سایت شما مشکلی وجود دارد.
2 – سایت شما به حد حداکثر حافظه خود رسیده است. (در مرحله قبل توضیح داده شد)
به زبان ساده .htaccess فایلی است که نحوه ارتباط سایت وردپرس شما با سرور خود را تعیین می‌کند. از این فایل می‌توان برای افزایش امنیت سایت شما و برای لغو برخی از تنظیمات پیش‌فرض سرور استفاده کرد. برای آزمایش و بررسی اینکه آیا این فایل باعث خطای Internal Server شده‌است، تنها کاری که باید برای رفع خطای وردپرس انجام دهید این است که آن را غیرفعال کنید.
می‌توانید این کار را با استفاده از SFTP انجام دهید. این پرونده معمولا در دایرکتوری ریشه (root directory) سایت شما قرار دارد که اغلب با عنوان «public_html» است.

htaccess فایل

برای غیرفعال کردن فایل، فقط نام آن را تغییر دهید. به عنوان مثال، نام آن را به htaccess-disabled. تغییر دهید، سپس می‌توانید سایت خود را بررسی کنید که آیا باعث رفع مشکل وردپرس شده است یا خیر.
اگر با این کار مشکل برطرف شد، تنها کاری که شما باید انجام دهید این است که یک فایل .htaccess جدید و بدون اشکال ایجاد کنید. با رفتن به داشبورد adminخود و دسترسی به Permalinks < Setting می‌توانید این کار را انجام دهید.

permlinks ویرایش

در اینجا واقعا نیازی به تغییر چیزی ندارید. فقط کافیست روی Save Changes کلیک کنید تا یک فایل .htaccess جدید ایجاد شود. این کار احتمالا باید باعث رفع خطای وردپرس شود.
خود را افزایش دهید.

 خطای 404 از خطاهای رایج وردپرس

احتمالا 404 Error که از ارورهای وردپرس است برای بیشتر کاربران اینترنت آشناست و یکی از خطاهای رایج وردپرس است.

404 error

این خطا نشان می‌دهد که سرور قادر به یافتن صفحه درخواستی نیست. این خطا معمولا با لینک‌های خراب و URL های تغییر یافته همراه است، اما ممکن است زمانی رخ دهد که صفحه مورد نظر شما باید در دسترس باشد و مشکل از لینک آن نباشد.
وقتی این اتفاق میافتد، محتمل‌ترین دلیل دوباره فایل .htaccess است. این فایل همچنین از ساختار هایپرلینک سایت شما استفاده می‌کند و این امکان وجود دارد که URL ها را به اشتباه هدایت کند. بنابراین اولین قدم شما باید ایجاد مجدد یک فایل جدید .htaccess با استفاده از مراحلی باشد که در قسمت قبل بیان کردیم.
اگر این کار باعث رفع مشکل وردپرس نشد، ممکن است لازم باشد .htaccess را دوباره بارگذاری کنید. ساده‌ترین روش این است که یک فایل جدید ایجاد کنید، نام آن را htaccess. قرار دهید (وقفه را فراموش نکنید و نیازی به افزودن پسوند فایل نیست) و کد پیش‌فرض زیر جایگذاری کنید:

# BEGIN WordPress
<IfModule mod_rewrite.c>
RewriteEngine On
RewriteBase /
RewriteRule ^index.php$ – [L]
RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-f
RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-d
RewriteRule . /index.php [L]
</IfModule>
# END WordPress

اکنون می توانید فایل را در پوشه اصلی (root folder) سایت خود بارگذاری کنید. در بیشتر موارد، این باید خطای 404 را که مشاهده می‌کنید برطرف کند.

خطا در ایجاد اتصال پایگاه داده

همانطور که از نام آن مشخص است، اگر سایت شما نتواند به پایگاه داده خود دسترسی پیدا کند، این خطا « Establishing a Database Connection» ظاهر می‌شود. در صورتی که با این اصطلاح آشنا نیستید، پایگاه داده سایت شما جایی است که تمام محتوای آن ذخیره می‌شود. این شامل پست‌ها، صفحات و اطلاعات کاربران شما می‌باشد. به همین ترتیب، اگر نتوانید به پایگاه داده دسترسی پیدا کنید، سایت شما به هیچ‌وجه نمی‌تواند کار کند.
چند دلیل وجود دارد که باعث رخ دادن این خطا می‌شود، اما بیشتر آن‌ها از یک فایل در سایت شما، یعنی «wp-config.php» نشات می‌گیرد. این فایل شامل تمام اطلاعات مربوط به پایگاه داده سایت شما است، بنابراین احتمالا منبع اصلی این نوع مشکلات است.
برای تعمیر اتصال پایگاه داده، به فایل wp-config.php سایت خود که باید در پوشه روت (root) آن واقع شده، دسترسی پیدا کنید.

ویرایش فایل wp-config

روی فایل کلیک راست کرده و View / Edit را انتخاب کنید. ابتدا باید صحت مدارک موجود در فایل را بررسی کنید. برای انجام این کار ، باید به «phpMyAdmin» خود دسترسی پیدا کنید تا جزئیات دقیق را پیدا کنید. اگر نام میزبان، نام کاربری، رمز ورود و یا نام پایگاه داده در پرونده نادرست باشد، تصحیح آن‌ها باید باعث رفع مشکل وردپرس شود.
با این حال در صورت رفع نشدن خطا، ممکن است لازم باشد ابزار بهینه‌سازی پایگاه داده خودکار (automatic database optimization) وردپرس را فعال کنید. این ابزار می‌تواند برای تعمیر پایگاه‌های داده خراب استفاده شود و با افزودن خط زیر به فایل wp-config.php می‌تواند فعال شود:
define( ‘WP_ALLOW_REPAIR’, true );
پس از ذخیره فایل و بارگذاری مجدد آن در سرور خود، می‌توانید اسکریپت جدید را با رفتن به https://yourwebsiteurl.com/wp-admin/maint/repair.php در مرورگر خود اجرا کنید. صفحه زیر به شما نمایش داده خواهد‌شد:

تعمیر دیتابیس وردپرس

برای اجرای ابزار تعمیر تنها کاری که باید انجام دهید کلیک بر روی هر کدام از دکمه‌ها است. پس از اتمام مراحل صفحه دوباره بارگیری می‌شود و باید پیامی را ببینید که به شما اطلاع می‌دهد که جداول پایگاه داده درست شده‌اند.

نتایج حالت تعمیر وردپرس

این باید مشکل خطای اتصال پایگاه داده شما را حل کند. فقط فراموش نکنید که پس از اتمام کار خط WP_ALLOW_REPAIR را از wp-config.php حذف کنید.

خطا Connection Timed Out از خطاهای رایج وردپرس

شما احتمالا این خطا را بعد از بارگیری ناموفق سایت دیده‌اید. این بدان معناست که سرور در حال بارگیری سایت مشکل دارد و از این کار منصرف شده است.

Connection Timed Out

این خطا ممکن است به دلایل مختلفی اتفاق بیفتد، رایج‌ترین آن‌ها این است که سایت شما منابع لازم برای عملکرد صحیح را ندارد. به عنوان مثال، اگر از میزبانی مشترک استفاده می کنید، سایت دیگری می‌تواند منابع سرور شما را به‌خود انحصار داده‌باشد. یا ممکن است سایت شما از حداکثر پهنای باند مجاز خود فراتر رفته باشد.
اگر چندین بار این خطا رخ داد ممکن است بهتر باشد برنامه میزبانی خود را ارتقا دهید. یک برنامه میزبانی سطح بالاتر به شما کمک می‌کند تا از کندی و خرابی جلوگیری کنید، زیرا سایت شما دارای منابع سرور بیشتری خواهد بود و اگر سایت‌های دیگر شاهد افزایش ترافیک باشند، تحت تأثیر قرار نمی‌گیرند.
خطای «connection timed out» ممکن است زمانی رخ دهد که سایت شما فشار زیادی را بر روی سرور ایجاد می‌کند. بنابراین توصیه می‌کنیم سرعت سایت خود را بهینه کنید، از شر هرگونه افزونه هشدار‌دهنده منابع خلاص شوید و قالب خود را بررسی کنید که آیا عملکرد شما را پایین می آورد یا خیر. یک بار دیگر ممکن است با افزایش حد حافظه PHP بتوانید باعث رفع خطای وردپرس شوید.

نوار کناری سایت شما در زیر محتوای اصلی ظاهر می‌شود

ممکن است نوار کناری (Sidebar) سایت شما در هر صفحه به جای کنار محتوای اصلی پست، زیر پست قرار بگیرد.

مشکل نمایش ساید بار