۵۲ ایده طراحی خارج از جعبه برای بسته بندی شما
طراحی بسته بندی

دسترسی سریع به موضوعات

از زمانی که جعبه های مقوایی در قرن نوزدهم بریتانیاابداع شدند ،طراحی بسته بندی در ساله های اخیر دچار تغییرات زیادی شده اند.جمع و جور بودن و استحکام آن اثبات میکند که هنوز با گذشت سالیان سال محبوب هستند و به احتمال زیاد بسته بندی مورد علاقه ی شما در یکی از این محصولات عرضه خواهد شد.

نه تنها این،شکل یک جور و مربعی بسته بندی جعبه بهترین چشم انداز را برای هیجان انگیز ترین و چشم نواز ترین طرح ها را ارائه می دهد.
به همین علت مجور نیستید به سطوح عجیب ،ناهموار یا پیچ خورده بیاندیشید.
شما همیشه میدانید که روی یک جعبه چه چیزی دریافت میکنید ،و ما می گوییم که این یک هدیه برای هر طراح بسته بندی خلاق و باهوش است .
در اینجا چند نکته وجود دارد که باید زمان طراحی یک بسته بندی به یاد داشته باشید و پکیجی از طرح های خلاقانه جعبه برای الهام بخشیدن به پروژه بعدی شما!

قبل از شروع بیاد داشته باشید

هر ایده ای که در ذهنتان داشته باشید، هرچقدر هم که عجیب و غریب و فضایی باشند باید نکاتی را در رابطه با طراحی آن رعایت کنید.

فضای کافی برای اطلاعات محصول

به یاد داشته باشید که برای همه ی اطلاعات مهم ، فضای کافی لازم در طراحی جعبه ی بسته بندی خود قرار دهید. این شامل نام خود محصول ،جزئیات یا دستور العمل استفاده از محصول ،جزئیات تماس سازنده ،وزن ، حجم و… (درصورت وجود ) است.

پتانسیل بازیافت محصول را در نظر بگیرید

آیا بسته بندی طرح جعبه ی شما قابل بازیافت است؟ اطمینان حاصل کنید که پتانسیل بازیافت طراحی جعبه خود را در نظر گرفتید تا از غافلگیری در این راه خودداری کنید . اگر از مواد شیمیایی خاص یا مواد خاصی مانند جوهر یا فقط بعضی از قسمت های جعبه قابل استفاده ی مجدد است ،مطمئن شوید که مشتریان شما اگاهی دارند بعد از استفاده با آن چه کنند.

طراحی بسته بندی را با توجه به جامعه مشتریان انجام دهید

این موضوع می‌تواند در اینجا بسیار اهمیت داشته باشد. برای چه کسی محصول خود را ارائه می‌دهید ؟بسته بندی محصول شما نیز باید با توجه به سلیقه، طیف و افکار مشتریانتان نزدیک باشد. به این فکر کنید که چه ویژگی تازه و جدیدی را می‌توانید به بسته بندی خود اضافه کنید؟ بطور مثال محصولاتی که برای کودکان و خردسالان طراحی و بسته بندی می‌شوند می‌توانند با رنگ های شاد و مینیمال عاری از طرح های گرافیکی پیچیده باشند. یا بسته ای که برای محصولات بیمارستانی تولید و عرضه می‌شود باید از رنگ‌های روشن و سفید در طراحی آن استفاده شود.

تاثیر حمل و نقل در طراحی بسته بندی

این نکته بسیار مهم است که بدانید نوع حمل و نقل بسته هایی که طراحی می‌کنید چه هستند. ممکن است بسته هایی مسافت های زیادی را طی کنند یا در اثر شرایط جوی خاصی مانند رطوبت بالا باشند.حتی ممکن است بسته های شما برای محصولات سنگین وزن باشد. در این شرایط باید از متریال های با مقاومت بالا در بسته بندی محصولات استفاده کرد. به همین ترتیب ممکن است این مواد کیفیت سطح خوبی را به شما ارائه ندهند. و مجبور باشید نوع طراحی خود را بخاطر این مسئله تغییر دهید.

بهترین ایده‌های طراحی که می‌توانید از آن الهام بگیرید

در این مقاله از آی گرافیکس 52 ایده و عکس از طراحی طیف گسترد‌ای از نقوش بسته بندی محصولات برای شما آماده کردیم :

بیرون را ساده و داخل را پیچیده طراحی کنید

از همه‌ی اجزای بسته بندیتان غافل نشوید. بسته بندی محصول شما می‌تواند قسمت های مختلفی داشته باشد. روی همه جزئیات محصولتان کار کنید و نگذارید قسمتی از بسته بندی شما خالی بماند.

نکته‌ی کلیدی که لازم است به ان اشاره کنم این است که : شما باید تجربه ای ایده آل در آنباکس کردن محصول خود به مشتری بدهید. هدف از این کار این است که برند شما در ذهن مشتری تقویت شود. این حس می‌تواند ناشی از احساس خوب در آنباکس کردن محصول باشد. یا اینکه احساس خوب از نظر تجربه دیداری و تماس با رنگ‌ها برای کاربر به ارمغان بیاورد.

تمام این ها مسائلی هستند که برای رسیدن به یک برند خوب باید در ذهن داشته باشید. در سایت مقالات زیادی در این رابطه وجود دارد. پیشنهاد می‌کنیم مقالات زیر را بخوانید.

برندینگ چیست و چرا اهمیت دارد ؟

ترندهای خلاقانه برندینگ در سال 2022

طراحی بسته بندی پیچیده
طراحی خلاقانه جعبه نوشیدنی
طراحی بسته بندی برای کودکان
طراحی زیبا جعبه

طراحی جعبه بصورت تعامل‌گرا

در دنیای امروز که ارتباطات بصورت وسیعی گسترش یافته و تعامل با عوامل زندگی سرعت یافته. ایجاد یک طراحی تعاملی می‌تواند بسیار ساختار شکن و در عین حال جذاب باشد. بسته بندی خود را به گونه ای طراحی کنید تا مشتری برای رسیدن به هدف خود تلاش کند. البته این تلاش نباید روی اعصاب باشد و در آن زیاده روی شود.

این نوع طراحی مشتری را وادار می‌کند برای رسیدن به اجزای مختلف بسته بندی شما تلاش و کاوش کند. معمولا بسته یا زبانه ای که بسته را از پوسته آن جدا کند یا استفاده از اجزای چرخشی در طراحی می‌توانند ایده هایی از این نوع طراحی باشند.

طراحی جعبه شکولات خلاقانه