۸ایده جذاب برای طراحی جلد کتاب در۲۰۲۲

دسترسی سریع به موضوعات

بسیاری ازما در 2022 بدلیل داشتن فرصت کم برای معاشرت و سفر به خواندن کتاب روی اوردیم زیرا فروش کتاب در این سال افزایش یافت.  نویسندگان  و طراحان کتاب برای جذب مخاطب به دنبال تصاویر تاثیر گذار جدید و دیدگاه های عجیب و غریب مفهومی پیش قدم شدند.

در حالی که استفاده از رنگ های گرم  و خیره کننده  هنوز یکی از راه هایی است که استفاده می شود. اینجا در آی گرافیکس 9 تا از بهترین کاور های کتاب که درسال 2022 طراحی شده اند را برای شما میگذاریم. 

1- طراحی جلد به صورت مفهومی

از دوران قرون وسطی جلد های کتاب با جواهرات برجسته تزیین میشد و این روند همیشه مورد تغییر و تحول بوده که درسال 2022 طراحی جلدهای مفهومی در حال رشد هستند زیرا طراحان و ناشران کتاب های زیادی در همه ی زمینه ها تولید میکنند و همین امر نیازمند طراحی متفاوت و گسترده ی جلد کتاب است .برخی از طراحی های جلد کتاب امروزه شبیه طرح های قدیمی  است در حالی که برخی دیگر از طراحی های به صورت سه بعدی یا شفاف هستند این نوع طراحی هم توجه خریداران را جلب میکند و هم مشتری میتواند نگاهی کلی به موضوعاتی که بین صفحات وجود دارد داشته باشد

 

2- طرح های پارامتریک

اضافه کردن عمق فیزیکی به طراحی جلد کتاب تنها از طریق طراحی دیجیتال مفاهیم هوشمندانه نیست طراحی الگوهای پارامتریک از قوانین ریاضی برای ایجاد آن استفاده می کند.

خطوط و طرح های در حال تغییر که در نتیجه همین طراحی ایجاد میشود می تواند می تواند خیلی فوق مدرن به نظر برسد همچنین اینده نگر و متفکرانه بودن این نوع طراحی بسیار جالب است اما دلیل اصلی محبوبیت این نوع تکنیک انعطاف پذیری بالای آن است خط های پر پیچ و خم و الگوهای پارامتریک می تواند حس خوب و ارامش بخشی به خواننده القا کند و یک طراحی مدرن را به نمایش بگذارد

3- استفاده از تصاویر به صورت افقی

طراحی جلد به صورت افقی هنوز هم یکی از بهترین روش های طراحی جلد کتاب در سال 2022 است .به این صورت که میتوانید یک بخش یا تمام طرح را به صورت افقی روی جلد کتاب چاپ کنید. 

طراحی افقی جلد کتاب

استفاده از این کار نتایج جالبی را به همراه دارد و باعث می شود که که مشتری سریعا از جلد کتاب شما چشم بر ندارد یا به آن خیره شودیک تصویر یا کلمه وقتی به صورت افقی روی جلد چاپ میشود نسبت به روش روتین بسیار طبیعی به نظر می رسد این یک روش طراحی عالی برای کتاب هایی است که با ذهن مخاطب بازی میکنند واقعیت را به چالش میکشند یا می خواهند خوانندگان خودرا از منطقه امن خود خارج کند .

جلد کتاب تاثیر گذار
طراحی جلد کتاب stark

4- دیستوپیایی طراحی کنید

اول بدانیم معنی دیستوپیا چیست !

جامعه ای خیالی که پلیدی ها و رذایل آن با هدف عبرت آموزی اخلاقی یا سیاسی به تصویر کشیده می شوند. این واژه برساختۀ جان استوارت میل، فیلسوف انگلیسی، در ۱۸۶۸ و متضاد اوتوپیا (آرمان شهر) است.

کتاب هایی که با ژانر های علمی تخیلی عرضه می‌شوند اکثرا از طراحی عجیب و غریب برخوردارند. که در آنها طبیعت و فضا به شکلی پیچیده، متوهم و عجیب به هم گره خورده است.این در حالی است که سهم این گونه طراحی در سال 2022 بیشتر به طراحی های دیستوپیایی که فضایی علمی تخیلی دارند مرتبط می‌شود.

نکته جالب سرعت گسترش دیستوپیا در ژانرهای علمی تخیلی است.تصویر برگزیده ‌ای که می‌بینید. نوعی از این طراحی است. اشعه های ابی و ماورا بنفش در تصویر، منحنی های کوه و تپه های شنی، که مجموعه ای از اشعار را در بر گرفته. همچنین خطوط آتش و شهاب سنگ هایی که در اسمان کشیده شده است.با افزایش نگرانی‌ها برای زمین استفاده از این نوع طراحی دیستوپیایی پررنگ‌تر بنظر می‌آید.

طراحی جلد کتاب آکادمیک
پیچیدگی در سیاره بیگانگان
آسمان روشن بالای زمین تاریک
طراحی جلد سورئال و تاریک

5.طراحی وحشیانه

استفاده از خطوط سخت و شکسته و تیره همچنین تخته های سنگی بزرگ و ساده اغلب به عنوان یک فرم معماری(سرد و خشک ) بیان می شود سایه ی تاریک این نوع طراحی در سال 2022 می تواند جنبه های وهم اوری را به کتاب شما بدهد همچنین نشان دهنده ی الگوهایی بی پایان و چهره های تنها گمشده در فضایی نامتناهی و سفید به نمایش بکشد.

کتاب داستان های کوتاه سئیسی
کاور کتاب اشعار رپ

اگر به عنوان بیننده به این طرح ها نگاه کنید متوجه می شوید هرچه طولانی نگاه کنید عجیب تر می شود و اغلب نمی توانید به مفهومی خاص در آن برسید کتابهایی که جلد خود را با استفاده از طراحی وحشیانه همراه با پرتگاه های بلند بیان میکنند اغلب یک مفهوم بلند پروازانه به مخاطب القا میکنند .

جلد کتاب تایپوگرافی
طراحی جلد کتابچه مجموعه اشعار

6- طرح‌های شبکه بندی شده

استفاده از پترن‌ها تنها راه ترند مدرن نیست که بخواهید فقط از آن در 2022 استفاده کنید. طراحی شبکه بندی شده به این صورت است که ابتدا عناصر روی یک الگوی شبکه بندی شده قرار می‌گیرند. سپس در الگوهای مشابه تکرار می‌شوند. و در نهایت شکلی بصری را خلق می‌کنند.اما این شکل نهایی به ترزی عجیب متفاوت تر از انتظار است. برخی حروف در این طراحی شناور بنظر می‌رسند. برخی نیز بصورت رنگی انعکاس دارند.

جلد کتاب زندگی در چین
استفاده از الگوی یونیفرم در طراحی جلد کتاب
طراحی جلد جئومتریک

از آنجا که در این سال ها مردم بیشتر اوقات خود را در خانه سپری می‌کنند وجود یک جرقه هیپنوتیزمی احساس می‌شود. این حس در بین خطوط رنگی این نوع طراحی بسر می‌برد و کافی است که آن را رها کنید.

جلد کتاب آموزش بهترین فروشندگی
شبکه بندی پر رنگ در جلد کتاب

7- پررنگ ترین مفهوم

اگراستفاده از برخی گرایش‌های بالا که در ای گرافیکس مطرح کردیم را کمی تاریخ و بدور از تجربه خود می‌بینید جای درستی آمدید.این نوع طراحی رنگ‌هارا با صدایی بلند فریاد می‌زند. استفاده از رنگ‌های شیک، ترکیب بندی‌های مناسب و گاه پیچیده، می‌تواند هنوز هم موثر باشد.استفاده از این نوع ترکیب هیجان و شوق را به حداکثر می‌رساند و می‌تواند گوشه چشم مشتری را درگیر کند که آن کتاب را از قفسه بیرون بیاورد.

طراحی برزیلی جلد کتاب
کتابی درباره سرنوشت شمال شرقی هند

8 – طبیعت مصور

طبیعت در 2022 فقط عجیب و دیستوپیایی نخواهد بود. استفاده از گیاهان و درختان سرسبز، تپه های مرجانی و شکوفه‌های رنگارنگ، تصویرسازی های دیوانه کننده، پیچک هایی که مسیر موهارا طی می‌کنند و دور کتاب گره خورده‌اند. بنظر می‌رسد این‌ها تنها المان‌های آرامش بخش و پرشور نیستند که شخصیت‌های کتاب را در بر می‌گیرند.وسوسه، شوم و … با المان‌های مانند قارچ‌های سمی به تصویر کشیده شده‌اند. و ترکیب همین دو عنصر خیر و شر باعث برانگیختن احساس ماجراجویی و ارزش شناسی در این دنیا می‌شود.

قارچ های ناشناس
چه چیزی خاص تر از صدای دریا است؟
نظر شما چیه ؟

Your email address will not be published.Required fields are marked *