آموزش تبدیل دست نوشته به نسخه دیجیتال

دسترسی سریع به موضوعات

هیچ طرحی مانند یک دست نوشته یا یک یادداشت دست نویس نمی‌تواند به ارتباطات شما حسی خاص و دوستانه اضافه کند. استفاده از این لوگو ها که حس و حالی قدیمی نیز القا می‌کنند نیز رو به رشد است.

استفاده از حس و حال و فضای قدیمی نه فقط در طراحی لوگو بلکه در همینه زمینه ها وجود دارد مانند طراحی اپلیکیشن که این نوع طراحی در سال 2020 یکی از ترند ها بوده. برای اطلاعات بیشتر در این زمینه توصیه می‌کنیم مقاله زیر را بخوانید.

قدم مهم در طراحی دست نوشته

اما بجای استفاده از طرح های آماده یا فونت هایی که ممکن است در این زمینه وجود داشته باشند. ما شمارا تشویق به استفاده از دست نوشته خودتان می‌کنیم. با استفاده از این مقاله در آی گرافیکس شما می‌توانید دست خط خود را به نسخه دیجیتالی تبدیل کنید و از آن بعنوان یک امضا یا لوگو استفاده کنید.

برای انجام این کار نیاز است که دست به قلم شوید یک مداد HB و کاغذ بردارید و شروع به کشیدن اسکچ ها کنید. انجام این کار یکی از مراحل مهم در طراحی لوگو و طراحی فونت بصورت اختصاصی را شامل می‌شود. اگر در این زمینه حرفه ای شوید می‌توانیدحتی به طراحی لوگو اختصاصی بپردازید یا حتی فونت های اختصاصی که توسط دست شما رسم شده است را به نسخه دیجیتال تبدیل کنید.

حال برای شروع تبدیل دست نوشته به نسخه دیجیتال دستورالعمل کوچکی آماده کردیم تا شما را در سریع ترین زمان ممکن بصورت کامل و حرفه ای هدایت کنیم.

قدم اول

1- تحقیق + اسکچ

قبل از اینکه طرح نهایی را روی کاغذ در بیاورید و به نتیجه نهایی برسید، این کار مهم است که ایده های خود را قبلا در آن دست نوشته پیاده سازی کرده باشید. برای محقق شدن این امر نیاز است که تمرکز کنید و پله پله کار کنید. و همان اول بسراغ ساختن و کامل کردن نباشید.

دست نوشته ها معمولا ارتباط با زیبایی شناسی در عرصه تاریخ دارد. لذا اطمینان حاصل کنید قبل از شروع این کار تحقیقات خود را کامل کرده باشید.

استفاده از این طرح ها نیازمند مسائل بیان شده در بالا بود. تحقیق را شروع کنید و ببینید گذشتگان و خطوط قدیمی به شکلی رسم می‌شدند و با دیدن آنها چه حس و حالی به شما القا می‌شود. همچنین توجه به سبک نستعلیق و خطوط قدیمی می‌تواند ایده های خوبی را به ذهن شما منتقل کند.

همانطور که در بالا اشاره کردم استفاده از اسکچ و طرح های دستی و دست نوشته در طراحی اختصاصی لوگو و طراحی فونت کاربرد دارد لذا به شما پیشنهاد می‌کنیم برای دریافت اطلاعات بیشتر در این زمینه دو مقاله زیر را مطالعه کنید.

آموزش اسکچ و طراحی فونت

مراحل طراحی اختصاصی لوگو

بعد از انجام تصمیم گیری و دریافت ایده های نهایی، بهترین کار این است که فقط دست به قلم شده و شروع به تولید کاغذ باطله کنید. بعد از طراحی هر طرح آن را جلو خود گرفته و تناقض و المان های خوب و بد را ببینید.

همچنین رعایت چند توصیه در طول انجام این فرآیند الزامی است.

چند نکته اساسی

ابتدا به سبک کلماتی که استفاده می‌کنید دقت داشته باشید. و با سبکی که ارتباط برقرار می‌کنید بیشتر جفت شوید. محل و جایگاه قرار گیری المان ها و حروف را فراموش نکنید با آزمون و خطا در جابجایی آنها می‌توانید بهترین مکان را پیدا کنید. یا حتی ممکن است مکانی مناسب برای المان ها پیدا کنید در صورتی که یک تناقض یا منحنی اضافه بنظر برسد. و برای رسیدن به جایگاه مطلوب طرح اصلی را ویرایش کنید.

2- طرح را به فتوشاپ انتقال دهید

برای تبدیل حروف دستی به دیجیتال استفاده از نرم افزار فتوشاپ می‌تواند عالی باشد. این نرم افزار امکانات ساده در عین حال حرفه‌ای یی را ارائه می‌دهد که با استفاده از آنها می‌توانید در کمترین زمان ممکن حروف دست نوشته را به طراحی بصورت دیجیتال در هر اندازه ای تبدیل کنید.

قدم اول این است که از طرح خود توسط گوشی عکس بگیرید و یا روش بهتر آن را اسکن کنید ولی روش اول مرسوم است که اگر یک عکس خوب را بتوانید تهیه کنید.

سیاه سفید کردن عکس در فتوشاپ

فایل عکس را در فتوشاپ باز کنید. برای اقدامات اولیه قبل از شروع کار اصلی اقدامات زیر را برای بهتر شدن عکس رعایت کنید.

  • در ابتدا باید تصویر خود را به دو یا سه رنگ تغییر دهید تا کیفیت مرزهای تصویر بهتر شود. برای انجام این کار در قسمت Layer > Adjustment Layer گزینه Black&White را انتخاب کنید قسمتی کوچک در فتوشاپ برای شما باز می‌شود که موارد زیر را در آن تغییر دهید.
  • Levels این یک قسمت جادویی است در قسمت چپ همان منو علامت قطره چکان را می‌بینید. آن را انتخاب کرده و ابتدا در تصویر روی سفید ترین عکس و مرتبه دوم خالص ترین سیاهی که در عکستان وجود دارد را انتخاب کنید. قسمت جادویی وارد عمل شده و بقیه کارهارا انجام می‌دهد.

همانطور که گفته شد با استفاده از این کارها مرزهای دست نوشته خود را مشخص تر و با کیفیت تر می‌کنید. دقیقا همان المانی که برای رسم دیجیتال دست نوشته به آن نیاز داریم.

سپس با انتخاب ابزار Pen Tools شروع به انتخاب دور دست نوشته خود کنید در هر مرحله با استفاده از Back-Space می‌توانید در انتخاب نقطه به مرحله قبل بازگردید. همچنین با انتخاب ابزار بقلی (Direct Selection Tools ) می‌توانید مکان هر نقطه را جابجا کنید.

اگر در استفاده در این ابزار حرفه ای شوید . کارهای بزرگی می‌توانید انجام دهید. همچنین ابزار های زیرمجموعه این دو را امتحان و تست کنید برای این کار روی  این دو آیکون با کلیک چپ و دوثانیه صبر کردن ابزار را انتخاب کنید.

استفاده از ابزار Pen Tools
Make Selection

همچنین با استفاده از این ابزارهای می‌توانید قوس های شکل را دربیاورید. برای اطلاعات بیشتر می‌توانید کلیپ های مرتبط با استفاده از این ابزار را در یوتیوب مشاهده کنید.

ولی این موضوع را در نظر داشته باشید اگر می‌خواهید در استفاده از این ابزار حرفه ای شوید خودتان باید ازمون و خطا کنید.

سپس با استفاده از ابزار Direct Selection Tools روی شکلی که کشیدید کلیک راست کنید منویی مانند این تصویر برای شما باز خواهد شد. 

روی Isolates Layers کلیک کرده سپس Create Vector Mask را بزنید این لاییه بصورت ماسک در پنل Layers قابل مشاهده خواهد بود.

یا با زدن گزینه Make Selections می‌توانید دور شکل خود را بصورت سلکشن در آورید.

همچنین با انتخاب گزینه Fill Path که گزینه ای راحت بنظر می‌رسد میتوانیددرون شکل خود را رنگ کنید و بعدا با استفاده از گزینه Blending Option با کلیک راست کردن روی لایه مورد نظر به ان سایه و افکت های زیادی اضافه کنید.

حرف نهایی من بعنوان یک طراح قدیمی در آی گرافیکس با شما این است که مهارت های خود را در استفاده از پنل ابزارهای فتوشاپ تقویت کنید در این مقاله استفاده از دو ابزار مهم برای خلق آرت های اختصاصی را معرفی کردیم.

تمرین ، تمرین و تمرین ! با استفاده از این کلمه جادویی می‌توانید به یک فرد حرفه ای تبدیل شوید.

نظر شما چیه ؟

Your email address will not be published.Required fields are marked *