تاریخچه فونت‌ها در طراحی گرافیک

دسترسی سریع به موضوعات

طراحی گرافیک، هنر یا مهارت فنی ؟

طراحی گرافیک هنری و مهارت فنی طراحی گرافیکی روندی چند نظامی است که به منابع خلاقانه بسیاری نسبت داده می‌شود برخی به آن همچون مهارت فنی نگاه می‌کنند یکی از حرفه های چاپ سنتی و روند انتشار در حالی که دیگران آن را بیشتر به عنوان یک هنر قلمداد می کنند این تفاوت ظریف می تواند اهمیتی بنیادین برای طراحی داشته باشد همچنان که در قسمت های بعدی مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

طراحی به مثابه مهارت فنی

طراحی گرافیک به عنوان یک مهارت فنی بخشی اساسی از روند تولید چاپ سطح آماده‌سازی متن تصویر و محتویات دیگر برای انتشار را شامل می شود از همین رو طراحی گرافیک با برقراری ارتباط با مشتری و دیگر افراد حرفه‌ای از زیر چاپ چی ها طراحان حروف عکاسان و مراکز تکمیل کننده چاپ نقشی کلیدی در این روند به عهده دارد.

این منظر از طراحی گرافیک به عنوان بخشی از روند چاپ طراحی گرافیک را به عنوان یک مهارت فنی قلمداد می‌کند.

برخی از عناصر کار طراحی نظیر افزودن یا کاستن از فضای بین حروف برای ایجاد حروف خوب و متن جذاب می تواند به عنوان مهارت فنی یک طراح روی حروف نگریسته شود.

به همان روشی که یک نجار با یک تکه چوب کار می‌کند. یا یک چاپچی از پرس که برای ایجاد تاثیر درست حروف روی کاغذ فشار را تنظیم می‌کند.

این دیدگاه رابطه طراح با مشتری را به عنوان بخشی از روند سفارش می بیند که طی آن طراح تولید کار را آسان‌تر می‌کند.

طراحی به مثابه هنر

طراحی گرافیک به عنوان یک هنر تصاویر و صفحه‌آرایی جذابی را خلق می‌کند تا ایده‌ها و اطلاعات را به مخاطبان مختلف منتقل کند نظم در صف مقدم تفکر خلاق است و این تئوری را پیش رو دارد که چگونه می‌توان از طریق رسانه‌های تصویری با استفاده از ابزارهای گوناگون و گسترده هوشمند به منظور برقراری ارتباط معنی داری بین عناصر مختلف طرح با مخاطب ارتباط موثر برقرار کرد.

این دیدگاه به طراح همچون موجودی مجزا می نگرد که به جای اینکه سفارش خواست مشتری او را هدایت کند دلمشغول بیان شخصی خود است بسیاری از طراحان به انجام پروژه های تجربی و شخصی مشغول هستند و آثارشان را خود منتشر می‌کنند که در نتیجه اهداف آنها می‌تواند با اهداف یک هنرمند بسیار نزدیک باشد با این وجود این دو دیدگاه در مورد طراحی خیلی هم مطلق نیست بسیاری از طراحان به خاطر سبک خاص و منحصر به فردش آن رجوع یمیشود در حالیکه بسیاری از دیگر طراحان سبک خود را متناسب با یک سفارش خاص تنظیم می‌کنند.

بزرگ ترین اتاق نشیمن لندن

بزرگترین اتاق نشیمن لندن

بزرگترین اتاق نشیمن لندن بزرگترین اتاق نشیمن لندن توسط گراند اکرول برای دوسالانه معماری لندن و طراحی برای لندن پخش شده است این چیدمان ترکیبی از هنر و مهارت فنی است چنانچه طراحان برای تولید این اثر نهایی وارد حیطه های گوناگون شده‌اند بازگشتی به به تنوع نظم و قواعد دوره رنسانس تصویر بالا جزئیاتی از طرح فرش را نشان می‌دهد که اندازه آن ۳۰ متر در ۱۴ و ۳۰ متر است از مزایده‌ای ۵۰ سانتی متری ساخته شده که اتاق نشیمن گویی آن قرار دارد این فرش توسط استودیو مایر طراحی شده است.

ترکیب شیوه سنتی در صنعی طراحی گرافیک

بلانکا

بلانکا این طراحی پل با علم به سفارش انبی استودیو بوده و وام گرفتن از شیوه سنتی را وارد نمای معاصر کرده است سبک این تصویر سیاه و سفید مانند صفحه های حکاکی است که در قدیم برای تصویرسازی کتاب ها استفاده می شد این تصویر به این منظور در این کتاب گنجانده شده تا نشان داده شود که طراحی گرافیک از شیوه های بسیاری بهره می‌گیرد تصویرسازی حکاکی بسیار بادقت ساخته می‌شد تا بیان دقیقی از موضوع را ارائه کند هنوز هم زیباست می تواند به تنهایی یک اثر هنری قلمداد شود و روند طراحی و سفارش دادن عناصری از کار به دیگران اغلب مرز بین هنر و مهارت فنی را مبهم می کند.

صنعتی شدن

صنعتی شدن در قرن هجدهم مصادف بود با مجهز شدن صنعت چاپ به ماشین آلات که باعث بالا رفتن سرعت چاپ شد و میزان تولید کارهای چاپی افزایش یافت و مهمتر از اینکه با تغییر حروف و روش‌های حروف چینی که موجب بالا رفتن سرعت کار شد چاپ و روند تولید آن تغییرات شایان توجهی کرد.

پیشرفت های چاپ

صنعتی شدن در قرن هجدهم مصادف بود با مجهز شدن صنعت چاپ به ماشین آلات که باعث بالا رفتن سرعت چاپ شد و میزان تولید کارهای چاپی افزایش یافت و مهمتر از اینکه با تغییر حروف و روش‌های حروف چینی که موجب بالا رفتن سرعت کار شد چاپ و روند تولید آن تغییرات شایان توجهی کرد پیشرفت‌های چاپ ماشین های چاپ پرستی جدید و سریع نیازهای جدیدی را به عناصر دیگر در روند چاپ پدید آورد نظیر حروف مورد استفاده در چاپ چیزهایی که روی آن چاپ صورت می‌گیرد و روشی که کل صفحات برای چاپ آماده می شوند.

چاپ پرس

چاپ پرس پس از انقلاب صنعتی چاپ پرستار تغییرات زیادی شده جایگزین چوب شد که باعث بالا رفتن فشار چاپ و افزایش فضای چاپ شد یک پرس بخار ساخت که از سال ۱۸۱۴ می توانست بیش از ۱۰۰۰ نسخه در ساعت چاپ کند به همین طور قابلیت چاپ دورو را داشت در سال ۱۸۳۳ ریچارد تو پرسکار خنده را اختراع کرد که نتیجه آن توانایی چاپ میلیونها نسخه از یک صفحه در روز بود پیشرفت‌های بعد این بردها و رول های کاغذ تولید انبوه را ممکن ساخت.

گراورسازی با عکس

گراور سازی با عکس زیبا عکس استفاده از صفحات فلزی در ساز چاپ را جایگزین روند فتوشیمیایی کرد که صفحه فلزی را با استفاده از تکنیک های عکاسی منقوش می کرد ماده حساس به نور و ضد اسید روی صفحه فلزی که طرح چاپی روی آن نقش شده کشیده می‌شود قرار گرفتن فلز در معرض اسید موجب حل شدن فلز می شود و تصویر را روی آن حک می کند برایساخت صفحات چاپ سنگی نیز از روش مشابهی استفاده می شود که تو رفتگی هایی برای نشستن مرکب در آن به وجود می آید.

قالب سطری

ماشین هایی نظیر لینوتایل امکان حروف‌چینی با سرعتی بسیار بیشتر را ممکن ساخت این ماشین اپراتور متن روی صفحه کلید وارد می‌کند و ماشین قالب های ماتریس هایی را برای قرار دادن در متن یک خط از حروف سازماندهی می کنند این اختراع انقلابی در نشر روزنامه ایجاد کرد.

صنعتی شدن تغییرات زیادی دارد را در روش چاپی که پدید آمده بود ممکن ساخت این نمونه ها نشان می دهد که چگونه در طی زمان روند چاپ کامل شده است راست به چپ صفحه به زبان لاتین قدیم در سال ۱۴۸۳ چاپ شده است الفبای حروف چاپی که در انقلاب صنعتی رواج پیدا کرد و روزنامه‌ای که توسط حروف چاپی در تاریخ ۶ مهر ۱۸۰۹ چاپ شده است.

صنعتی شدن در فرآیند چاپ

کور بیس بالا و چپ این مجله توسط چه میزان برای کتابخانه تصویری کوربیس طراحی شد طراحی این مجله شامل تایپوگرافی هایی است که ساختار پیکسلی حروف دیجیتال را منعکس می کند عصر دیجیتال عصر صنعتی را تغییر داد و حالا اکثر کارهای چاپی به صورت الکترونیکی طراحی و تنظیم می شوند و به جای پیکا از پیکسل استفاده می‌شود

طراحی گرافیک و تکنولوژی

ساده خواهد بود که طراحی گرافیک را نظام قلمداد کنیم که تنها از دغدغه های هنری آکادمیک تاثیر گرفته است اما پیشرفت های تکنولوژیک ملاحظات و روش‌های جدیدی را به طراح معرفی کرده نیز در شکل‌دهی آن موثر بوده است تکنولوژِی با ساده کردن فرایندهای تولید و افزایش دسترسی و ابزارهای طراحی گرافیک را در دسترس همگان قرار داده است تکنولوژِی دیجیتال طراحی را آن چنان دچار تحول کرد که می‌تواند با استفاده از سیستم های گوناگون انتقال بیسیم و سازوکارهای آنلاین به تولید انبوه برسد.

تکنولوژی نه تنها بر ساز و کار انتقال تأثیر می‌گذارد بلکه طراحی را نیز در معرض تغییر قرار می دهد با سرعت بسیار بیشتری نسبت به گذشته می توان تصاویر و متن را تغییر داد این موضوع خطر مبدل شدن طراحی به شکلی از سر و صدا و شلوغی شهری را به همراه دارد و پیام آن می‌تواند در میان ازدحام پیام های دیگر که جامعه را بمباران می‌کنند ضایع و خنثی شود پیشرفت تکنولوژی با در اختیار گذاشتن ابزارهای جدید در دستان طراح یا قادر ساختن آنها برای تولید بسیار سریع کار راه‌های جدیدی از خلاقیت را می گشاید در عوض فرصت بیشتری برای تجربه فراهم می‌شود و می‌تواند تغییرات قابل توجهی در روند طراحی ایجاد کند روزنامه‌ها پیشگامان استفاده از تکنولوژی‌های جدید نظیر چاپ ۴ رنگ به اینترنت بودند فرهنگ مصرفی آمادگی بهره گیری از مزایای تکنولوژی بود.

و در نتیجه رسانه سنتی نیز توسط پیشرفت‌های تکنولوژیک نظیر رسانه دیجیتال مورد تهدید قرار گرفت که تکنولوژی تهدید است یا فرصت بستگی به دیدگاه شخصی و توانایی او در هماهنگ شدن با تغییرات دارد برای مثال ممکن است اشتراک روزنامه چاپی پایین آمده باشد اما اشتراک آنلاین رو به افزایش است و به روزنامه ها اجازه می دهد خدمات دیگری را در اختیار خوانندگان خود قرار دهند.

تصویر دیجیتالی پیکسلی